Úvod > Patchwork postupy

Patchwork postupy

Patchworkové ozdoby nešité

Patchworkové ozdoby nešité používáme jako vánoční a velikonoční dekorace.

Jako vánoční patchwork ozdoby (ozdoby na stromeček, vánoční výzdoba bytu) se používají polystyrénové výlisky ve tvaru koule, zvonku či kruhu. V období jara a Velikonoc se používají jako velikonoční patchwork ozdoby a velikonoční dekorace polystyrénové výlisky ve tvaru vejce a kruhu.

Artyčoková technika

Příprava látek:

Pracujeme-li s bavlněnou látkou, nejprve si připravíme pruh látky o šířce 5 cm. Ten přeložíme na půl a zažehlíme. Vznikne nám pás látky široký 2,5 cm, ze kterého nastříháme kousky látky o délce 5 cm (tímto vznikne obdélník 5 x 2,5 cm).

Samozřejmě můžeme ustřihnout i pás látky o menší šířce. V tomto případě postupujeme tak, že po přeložení na půl a zažehlení vždy stříháme kousky o délce dvojnásobné než je šířka po přeložení a zažehlení: např. připravíme-li si pruh látky o šířce 4 cm, bude šířka po přeložení a zažehlení 2 cm, tudíž budeme stříhat kousky o délce 4 cm (vznikne obdélník 4 x 2 cm).

Příprava stuh:

Budeme-li pracovat se stuhami, nastříháme obdélníčky o délce dvojnásobné než je šířka: např. máme-li stuhu o šířce 2 cm, bude délka obdélníčku 4 cm.

Příprava polystyrénových výlisků (polystyrénová koule):

Polystyrénovou kouli rozdělíme na poloviny a v každé polovině vyznačíme střed (každou polovinu je dobré rozdělit na čtvrtiny, nebo ještě lépe na osminy, které si vyznačíme).

Patchwork postup:

  • Delší stranu obdélníčku látky nebo stuhy přeložíme na půl, aby vznikl čtverec, tím si vyznačíme střed.
  • K hornímu okraji vyznačeného středu na stužce nebo látce píchneme špendlík a tímto špendlíkem připíchneme obdélníček do vyznačeného středu na polystyrénové kouli.
  • Přes špendlík přeložíme z obou stran látku (stuhu) a každý díl na spodním okraji u spoje přichytíme špendlíkem.
  • Takto pokračujeme dokud není celá polovina polystyrénové koule pokryta látkou (stuhou). Při „píchání“ druhé a každé další řady dáváme pozor, aby všechny špendlíky předhcozí řady byly překryté a nebyly vidět.
  • Po dokončení jedné poloviny, pokrýváme druhou polovinu polystyrénové koule látkami (stuhami) stejným způsobem (opět začínáme na vyznačeném středu).
  • V místě, kde se obě nazdobené poloviny spojí, obtočíme kolem celého výlisku úzkou stužku, kterou schováme všechna zakončení látek nebo stužek a špendlíky. Na vrcholu vytvoříme mašli. Samozřejmě špendlíky připevňující tuto stuhu budou vidět (tip: pomocí těchto špendlíků je dobré připevnit i flitry, špendlíky nebudou tolik vidět).

Vtlačovaná technika

Příprava látek:

Ustřihneme si látku asi o 1 cm širší než je velikost dílku na výlisku.

Příprava polystyrénových výlisků (polystyrénová koule):

Polystyrénovou kouli rozdělíme na několik dílů, které si tužkou naznačíme. Poté nožem ve vyznačených místech uděláme asi 0,5 cm hluboké zářezy.

Patchwork postup:

  • Kulatým nožem zastrkáme látku do zářezů tak, aby byla látka vypnutá.
  • Tavnou pistolí můžeme na místa zářezů nalepit ozdobnou stužku a na vrcholu uvážeme mašli. Stuhu můžeme na polystyrénovou kouli připevnit i pomocí špendlíků.

Sekce Postupy


 

Rychlý kontakt

Patchwork Brno

Jméno: Jaroslava Mokrá
E-mail: j.mokra@email.cz

Partneři Patchwork Brno

Reklama

 
Fotogalerie Patchwork Patchwork Pomůcky a materiál na patchwork Patchwork postupy Návody na patchwork Kontakt na Patchwork Brno

Fotogalerie

Vánoční patchwork

Velikonoční patchwork

Patchwork

Historie patchworku

Pomůcky a materiál

Postupy na patchwork

Návody na patchwork

Kontakt na Patchwork Brno

Mapa webu | Copyright © Patchwork Brno, všechna práva vyhrazena.
Reklama: